۱۵ استراتژی مناسب برای ارزیابی شرکتها

در ادامه مباحثی که دکتر ایمانی راد پیرامون تحلیل محیط اقتصادی ایران و جهان برای سال ۹۹ در خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی داشتند در این مقاله به استراتژی موثر شرکتها در سال ۹۹ پرداخته می‌شود

۱- از گذشته مدیریت نقدینگی مهمتر شده است. پول در سال آینده کمتر دیده می شود و بنابراین مدیریت نقدینگی یکی از محورهای مدیریت بنگاهها است.
۲- همانند گذشته، علی‌رغم سخت بودن، صادرات و فعالیت های بین المللی دارای جایگاه استراتژیک مهمی در شرکتها است.
۳- ایجاد سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی خوب است ولی فرد باید حداقل پنج سال در این بار تجربه کند و بابت تجربه اش هزینه پرداخت کند. این فعالیت در سالهای پیش رو در ایران مطلوبیت دارد.
۴- در سال جاری و سال آینده حرکت به سمت کالاهای جایگزین واردات حرکت موثر و سودآوری است. در این حوزه ها لازم است با تخصص وارد شد. این حوزه یکی از حوزه های رشد یابنده اقتصاد ایران در پنج سال آینده است.
۵- کماکان خدمات در راس فعالیت های اقتصادی جای دارد. در این حوزه نوآوری فضای گسترده ای دارد. استارتاپ ها جای مهمی در این بخش دارند. از این فضا می توان استفاده کرد.
۶- کنار گذاشتن برنامه های هزینه بر و بی فایده و استقرار هوشمندی اقتصادی و استراتژیک در کشور. هوشمندی استراتژیک به نظرم در روزهای آینده اقتصاد ایران معجزه می کند. لازم است با مبانی آن خوب کار کنیم و آن را در حد توان خودمان به کار بگیریم.
۷- در بین فعالیت های اقتصادی، واردات و صادرات بهترین فعالیت و سودآورترین بخش به حساب می‌آید. ولی حجم این فعالیت ها در سال آینده کاهش خواهد داشت و ضمنا مقررات و محدودیت های واردات و صادرات در کشور در سال آینده بیشتر خواهد شد.
۸- سرمایه گذاری در بخش مسکن برای خرید و ساخت پیشنهاد نمی شود. باید منتظر تحولات دیگری در بخش مسکن باشیم. در این بین بخشهای تجاری و مالها دارای بدترین وضعیت خواهند بود.
۹- کماکان سرمایه گذاری روی ین و طلا را در بازارهای بین المللی مطلوب است. اساسا کلیه داراییهای تدافعی، همانند اوراق قرضه بهتر کار می کند.
۱۰- تغییر نگاه از داخل به نگاه و پایش فضای بیرونی. بخش مهمی از سود در بیرون است.
۱۱- تا حد امکان بهتر است از فروش به سازمانهای بزرگ و گرفتار خودداری شود. نرخ های خوب توسط اینها ارایه می شود. دولت هم جزء این رده به حساب می آید. رتبه بندی و بررسی وضع این شرکتها بسیار مهم است.
۱۲- مدیریت ریال، ارز، موجودی کالا و سرمایه گذاری، مدیریت اساسی در شرکتها است. این مربع باید بهینه سازی شود و برای این بهینه سازی نیاز به کار مشاوره ای و نرم افزاری قویی است.
۱۳- اساسا در این مدت سود از نرم افزار به دست می آید نه سخت افزار. در این زمینه باید اندیشید.
۱۴- زمان آن تمام شده است که مدیران و یا راهبران شرکتها بالای بام بنشینند و صلاح و مصلحت شرکت را به پایینی ها ابلاغ کنند. دوره فعلی فصل مدیریتی است که در درون شرکتها بجوشد، در درون شرکت پدیدار شود و مدیران با بالا بردن سطح آگاهی خود شرایط را برای این پدیداری فراهم کنند. الان زمانی است که مشکلات و اصلاحات را مدیران باید از خود شروع کنند؛ این چالش بسیار جدی ولی اثر گذار است.
۱۵- فعالیتهای متکی به شبکه اینترنت برای دسترسی بیشتر به تامین کننده و مشتریان مسیر اجتناب ناپذیر آینده اقتصاد ایران است
برای مشاهده توضیحات جامع تر در خصوص راهکارهای مواجه با اقتصاد سال۹۹ مطلب وضعیت بازارها در سال ۹۹ را مطالعه نمایید.

, , , , , , ,

نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه